Statystyki

Poker – hierarchia kart i kolorów

Hierarchia pokera stanowi jeden z najważniejszych elementów rozgrywki, bez którego nie jesteśmy w stanie dobrze poznać tej gry karcianej. Kolejność kart w pokerze jest bardzo ważną sprawą, lecz niekiedy początkujący gracze podchodzą do tej sprawy mało uważnie. Skutkuje to tym, że podczas odkrycia kart na końcu rundy, nie do końca wiemy kto wygrał – w takich sytuacjach nie ma miejsca na zastanawianie, dlatego poznanie wartości pokera jest tak ważne.

Hierarchia kart w pokerze 

Jeżeli chodzi o ogólne starszeństwo układów kart w pokerze, to kombinacji mamy dokładnie dziewięć. Poniżej krótki opis każdej z nich w kolejności od najsłabszej do najmocniejszej.

  • High Card – dowolny układ nie należący do żadnego z kolejnych
  • One Pair – dwie karty o tej samej wartości
  • Two Pair – dwie karty o tej samej wartości oraz inne dwie karty również o tej samej wartości
  • Three of a Kind – trzy karty o tej samej wartości
  • Strit – pięć kolejnych kart
  • Color – pięć kart w tym samym kolorze
  • Full – Three of a Kind oraz One Pair
  • Four of a Kind – cztery karty o tej samej wartości
  • Poker – pięć kolejnych kart w tym samym kolorze

Naturalnie, może zdarzyć się sytuacja, w której gracze będą posiadać te same układy. Wtedy o wygranej decydują karty z jakich dany układ jest złożony. Obowiązuje tutaj standardowa hierarchia wartości kart. Przykładowo, jeżeli jeden gracz będzie miał pokera złożonego z kolejnych kart poczynając od dwójki, a inny przedstawi pokera rozpoczynającego się od piątki, to zwycięży ten drugi. Podobnie rozstrzyga się sprawę w przypadku innych układów.

Hierarchia kolorów w pokerze 

Jeżeli chodzi o kolory w pokerze, to pełnią one ważną rolę tylko w przypadku, kiedy posiadamy układ opierający się właśnie na kolorach kart. Jeżeli gracze przedstawią identyczne pary o różnych kolorach, to na ich podstawie nie rozstrzyga się o zwycięstwie – sprawdza się wtedy pozostałe karty. W pokerze każdy kolor jest równy i nie ma tutaj żadnych różnic, jakie występują np. w brydżu. Wobec tego, nie istnieje w naszym przypadku coś takiego, jak najsilniejszy kolor w kartach.

Hierarchia w pokerze Texas Hold’em 

W kwestii odmiany pokera Texas Hold’em, nie zmienia się praktycznie nic. Obowiązuje dokładnie taka sama hierarchia kart, jak ta wymieniona powyżej. Różnica znajduje się w samym sposobie prowadzenia rozgrywki, gdzie każdy z graczy otrzymuje do ręki dwie karty, zaś kolejne są wspólne i stopniowo odkrywa się je na stole. Dlatego też, trzeba o wiele bardziej przewidywać pojawienie się kolejnych kart na stole i w dobry sposób zarządzać swoją ręką. Cała hierarchia i układy kart pozostają bez zmian. Tak się właśnie prezentują zasady gry w pokera, jeżeli chodzi o hierarchię kart.